Żuraw z origami

Aby złożyć żurawia z origami, należy rozłożyć papier i zbliżyć zewnętrzne krawędzie do środka. Złóż zewnętrzne krawędzie i spłaszcz je. Teraz z dolnej części powinny wystawać dwie klapki. Złóż dolną część górnej klapy do góry, aby utworzyć głowę, a następnie umieść w niej ogon i skrzydła. Pociągnij za przeciwległe rogi korpusu, aby uzyskać trójwymiarową objętość. Jeśli żuraw jest wystarczająco duży, można w niego dmuchać, aby wyglądał jak prawdziwy ptak.

Imose-yama

Żuraw origami to japońska technika składania papieru. Składa się z sześciu kawałków japońskiego papieru. Pierwszy z nich, zwany Imose-yama, składa się z trzech kawałków papieru japońskiego złożonych w różne wzory, natomiast drugi, zwany imose-guma, składa się z sześciu kawałków i wygląda jak powóz zaprzężony w woły. Inny wzór żurawia, znany jako Tsuri-fune, oznacza „łódź rybacką” i jest wykonywany przez wielokrotne składanie rysunku planu z wielu kwadratów. Żuraw jest parą, w której rodzic znajduje się na dole, a dziecko leci w stronę nieba.

Żuraw origami zawdzięcza swoją nazwę bliźniaczym górom Japonii, Imoyama i Seyama. Te dwie góry są często postrzegane jako partnerzy małżeński i znane są jako Imose-yama. Projekt origami jest oparty na książce zatytułowanej Składanie tysiąca żurawi autorstwa Rokoan Gido (1761-1834). Książka ta jest uważana za pierwszą w swoim rodzaju i stanowi kluczowy punkt odniesienia dla origami.

W japońskiej powieści Hiro Nakamura próbuje przekonać Charliego Andrewsa, że odbył podróż do przeszłości i znajduje się w Japonii. Demonstruje swoje podróże, pokazując Charliemu wyniki japońskich meczów baseballowych, opisując, jak Jaskółki zabijają Smoki i że tysiąc żurawi może spełnić jedno życzenie. Hiro odwiedza również mieszkanie Miko Otomo w zakładzie karnym Moab Federal Penitentiary, gdzie widzi, jak Miko składa żurawie origami. Więźniowie są zaintrygowani i zaczynają podążać szlakiem żurawi origami w górę wzgórza.

W następnym odcinku Origami z żurawiami dowiesz się, jak złożyć papier w korpus ptaka. Składasz papier na pół i dopasowujesz rogi. Następnie ponownie składamy kwadrat na pół, tym razem wzdłuż rozłożonej strony. W ten sposób uzyskasz kwadratową kartkę papieru z czterema zagięciami. Następnie złóż kwadratowy papier po przekątnej, tworząc osiem trójkątów.

Japońska kultura przywiązuje ogromną wagę do żurawi origami. Osoby, które nawlekają 1000 żurawi origami, mają wieczne szczęście i bogowie spełniają wszystkie ich życzenia. Są one powszechnie wręczane osobom, które cierpią z powodu urazów lub chorób, a także wieszane jako symbol pokoju. Sznur tysiąca papierowych żurawi jest wieszany w ważnych miejscach w całej Japonii jako znak dobrej woli. Tradycja ta była tak popularna, że prezydent Barack Obama wraz z małżonką odwiedzili Hiroszimę w 2016 r., aby wręczyć pierwszy sznur 1000 żurawi.

Jest wiele sposobów na obchodzenie japońskiego święta Hanami. Miejskie muzeum sprzedaje szablony do robienia Renzuru. Do szablonów dołączone są ilustrowane ulotki wyjaśniające sposób składania żurawia i różne rodzaje papieru, z którego się je wykonuje. Odwiedzający miasto mogą nawet kupić flagi Renzuru w miejskich sklepach. Tradycja składania 1000 żurawi jest nadal szeroko praktykowana, a ta japońska forma sztuki jest jednym z najlepszych sposobów uczczenia setnej rocznicy migracji Japonii.

Seikaiha

Żuraw Seikaiha Origami jest jednym z najbardziej znanych japońskich rzemiosł. Nazwa tego papierowego żurawia w rzeczywistości odnosi się do japońskiego stylu tańca i muzyki, który kiedyś był lokalny w regionie Seikai w Chinach. Wzór ten jest powtarzalny i wymaga mocnego papieru oraz długiego włókna. Instrukcje zostały napisane przez Kunihiko Kasaharę i są łatwe do wykonania. Ten papierowy żuraw to tradycyjne japońskie rzemiosło, które łączy w sobie sztukę i funkcjonalność.

Japoński papier rzemieślniczy używany do wykonywania tych pięknych, delikatnych żurawi origami nazywa się washi. Washi chiyogami jest jednym z najdelikatniejszych rodzajów papieru dostępnych na rynku. Japońska technika składania papieru nazywana jest tonbokami, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „oczy ważki”. Rozpiętość skrzydeł tych pięknych japońskich papierowych żurawi wynosi około półtora centymetra. Są one pokryte wysokiej jakości żywicą, która sprawia, że są wodoodporne.

Najprostszą formą renzuru jest kwadrat przecięty w połowie, dzięki czemu dwa żurawie dzielą jedno skrzydło. W niektórych przypadkach głowy i ogony żurawi są zwrócone w tym samym kierunku. Takie formy znane są jako imoseyama i wykorzystuje się w nich papier, który jest różnie barwiony na zewnątrz i wewnątrz. W instrukcjach składania papierowego żurawia zazwyczaj stosuje się notację Yoshizawa-Randlett.

Muzeum Miejskie Kuwana sprzedaje szablony Renzuru i ilustrowaną ulotkę na temat składania żurawia. W Tsunagaru Orizuru również można kupić papier z szablonami i sześć rodzajów Renzuru. Oprócz Muzeum Miasta Kuwana istnieje wiele innych miejsc, w których sprzedaje się Renzuru. Renzuru, wpisane na listę dóbr kultury miasta, jest ikoną i pięknym japońskim rękodziełem.

Hiden Senbazuru

Jedną z najstarszych japońskich form składania papieru jest żuraw origami, czyli Renzuru. Te dzieła sztuki składają się z połączonych ze sobą żurawi wykonanych z jednego arkusza papieru. Przedstawiają one różne osoby i kultury, a także funkcjonują jako forma japońskiej komunikacji. Aby dowiedzieć się, jak wykonać te piękne i skomplikowane papierowe konstrukcje, zajrzyj do tych książek! W tych książkach znajdziesz metody składania wielu słynnych japońskich papierowych rękodzieł.

Sadako Sasaki miała zaledwie dwa lata, gdy w czasie II wojny światowej na Hiroszimę spadła bomba atomowa. Później zachorowała na białaczkę i pozostał jej tylko rok życia. Choroba uniemożliwiła jej kontynuowanie projektu, ale zainspirowała ją legenda o senbazuru. Sadako Sasaki złożyła 644 papierowe żurawie, zanim stała się zbyt chora, aby dokończyć projekt, a jej koledzy z klasy podjęli się tego zadania. Sadako Sasaki, Żuraw Origami, i 1000 złożonych żurawi stało się symbolem niezliczonych niewinnych dzieci dotkniętych wojną.

Sadako była młodą japońską dziewczyną, gdy na Hiroszimę spadła bomba. Mieszkała zaledwie milę od miejsca wybuchu bomby i chciała, aby na jej pogrzebie znalazło się tysiąc papierowych żurawi. Zmarła w wieku jedenastu lat, a jej przyjaciele postanowili postawić pomnik na jej cześć. W ten sam sposób nadal się o niej pamięta, a coraz więcej osób składa papierowe żurawie w intencji pokoju i uzdrowienia.

Jedną z najpopularniejszych form origami w Japonii jest żuraw origami. Przyjezdni z całego świata składają je w ramach ceremonii. Elementy są zazwyczaj składane z jednego arkusza papieru, jednym kolorem skierowanym na zewnątrz. Niektórzy używają papieru do drukarek, co jest wygodnym sposobem składania żurawi. Żuraw origami jest również symbolem pomyślności w Japonii.

W zwyczaju jest podarowanie żurawia origami komuś, kto jest chory lub znajduje się w krytycznym stanie. Żuraw jest zwykle składany przez grupę osób. Ponadto często wręcza się je sportowcom i drużynom sportowym jako symbol zwycięstwa. Żuraw z origami jest uniwersalnym symbolem pokoju i można go zobaczyć na pomnikach wojennych i w świątyniach. Papierowy żuraw jest również związany z flagami modlitewnymi Tybetu i Indii.

Japończycy mają tradycję robienia 1000 papierowych żurawi, znaną jako senbazuru. To zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie wymaga tysięcy ludzi do złożenia papieru. Pierwsze 1000 sztuk nie jest łatwe do złożenia, ale z czasem staje się to coraz łatwiejsze. Gdy powstanie tysiąc żurawi, powstaje dzieło sztuki promujące pokój i świadomość społeczną. Projekt ten jest też często adaptowany na większą skalę, aby pomóc w szerzeniu dobrej woli i działalności charytatywnej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *