Słynni twórcy origami

Wielu słynnych twórców origami przyczyniło się do rozwoju sztuki składania papieru. Niektórzy z nich to Sipho Mabona, Robert J. Lang i Akira Yoshizawa. W tym artykule omówimy pracę tych artystów i ich wkład w rozwój origami. Omówione zostaną również napisane przez nich książki. Poniżej wymieniono niektóre z ich słynnych prac. Poniżej znajdują się najpopularniejsze książki o origami.

Robert J. Lang

Origami to sztuka składania papieru i układania go w różne kształty. David Lang poznał origami w szkole podstawowej i na stałe związał się z papierem. Jego miłość do tego rzemiosła skłoniła go do tworzenia własnych projektów i nawiązania korespondencji mailowej z ekspertem origami o imieniu Neal Elias. Korespondowali regularnie, a Lang wykorzystywał tę korespondencję do inspirowania swoich własnych projektów origami.

Pierwsze obiekty złożone przez Langa były o wiele prostsze niż modele, które powstały później. Miały podstawowy kształt papierowych żurawi z XIX-wiecznej Japonii, z grubymi ciałami i chudymi kończynami. Później kształty stały się bardziej wyszukane – głowy państw, postaci telewizyjne i gwiazdy filmowe. Ponadto Lang odkrył, że składanie papieru ma właściwości matematyczne i opracował narzędzia wspomagające proces projektowania.

Artysta, który zainspirował Roberta J. Langa, jest jednym z najbardziej utalentowanych nieprofesjonalistów origami. Stworzył dziesiątki tysięcy modeli origami, w tym skomplikowane formy geometryczne i wzory. Jego prace były wystawiane na całym świecie i zostały wykorzystane w niezliczonych filmach i reklamach telewizyjnych. Współpracował nawet z fotografem, tworząc piękne modele 3D na podstawie zdjęć.

Jeden z największych artystów origami na świecie, Robert J. Lang, jest amerykańskim fizykiem i wybitną postacią w dziedzinie origami. W swojej pracy wykorzystuje zasady inżynierii i matematyki, a sztukę tę studiuje od ponad trzydziestu lat. Jego dzieła były wystawiane na całym świecie i zostały przedstawione w nagrodzonym Peabody Award filmie dokumentalnym Between The Folds. Nie bez powodu książka ta stała się tak popularna.

Na wystawie można zobaczyć nie tylko sztukę origami, ale także kolekcję jego prac. Lang studiował origami przez ponad 50 lat i skatalogował ponad 600 projektów. Jego prace słyną z realizmu i szczegółowości, a niektóre z najbardziej wyszukanych projektów, jakie kiedykolwiek powstały, zostały stworzone przez Langa. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad pięćdziesiąt najbardziej znanych dzieł Langa. Choć istnieje wiele wybitnych dzieł origami Roberta J. Langa, nie wszystkie są równie złożone i znane.

Przed latami 80. proces składania origami uważano za niemożliwy. Obecnie możliwe jest złożenie dowolnego gatunku pająka, w tym pająków ze skrzydłami i rogami. Ta zmiana w sposobie tworzenia origami doprowadziła do bardziej praktycznych zastosowań, ponieważ naukowcy zaczęli stosować te techniki w odniesieniu do DNA, urządzeń medycznych, a nawet stałych rozmiarów i kształtów. Mając tak wiele możliwości w przyszłości, świat jeszcze nie widział końca origami.

Michael Lang, magister ’83, ma szeroki wachlarz pełzających stworzeń do składania. Jego dzieła to między innymi skorpion z żądłem, japoński chrząszcz „hełm samuraja” i modliszka w gnieździe. Jako absolwent programu MS ’83, Michael Lang nie przestaje interesować się sztuką. Nadal inspiruje i motywuje ludzi, by stawali się coraz lepszymi twórcami origami.

Wielu artystów i pisarzy ma wykształcenie matematyczne. Wykorzystują składanie papieru do rozwiązywania równań matematycznych, wymyślania konstrukcji geometrycznych i eksperymentowania z nowymi wzorami zagnieceń. Zaciekle chronią swoje projekty i pomysły, często grożą im pozwy o naruszenie praw autorskich. I nawet jeśli ich dzieła są popularne, pozostają dziełem sztuki. Kim więc są najwięksi twórcy origami?

Sipho Mabona

Jeśli jesteś fanem origami, prawdopodobnie słyszałeś o Sipho Mabonie, współczesnym mistrzu tej sztuki. Urodzony w 1980 r. Sipho pochodzi z RPA i Szwajcarii. Jego zainteresowanie tą sztuką zaczęło się już w dzieciństwie, kiedy złożył swój pierwszy papierowy samolot. Teraz składa z papieru zwierzęta, postacie ludzkie, a nawet kosmitów! Prowadził warsztaty origami na całym świecie.

W filmie Mabona wyjaśnia, skąd wziął się pomysł na jego najnowszy projekt. Zbiera fundusze na swój projekt Białego Słonia za pośrednictwem serwisu Indiegogo. Do tej pory zebrał już 26 000 dolarów od ponad 600 osób. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup materiałów i stworzenie oryginalnych origami, które będzie można wykonać dla publiczności. Gotowy produkt zostanie wystawiony w muzeum w Beromunster, w Szwajcarii. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę kampanii.

Choć sztuka składania papieru wydaje się prosta, Japończycy opanowali tę technikę do perfekcji. Słynni twórcy origami, tacy jak Sipho Mabona, mają niezwykłą umiejętność przekształcania zwykłych kwadratów papieru w fascynujące kształty. Potrafią oni tworzyć postacie ludzkie, zwierzęta, a nawet koszulki! Sipho Mabona pokazał na przykład, jak z kawałka nieciętej waluty amerykańskiej można zrobić słonia. Składał on kwadratowy arkusz papieru przez cztery lub pięć godzin, zanim złożył produkt końcowy.

Jeśli kochasz origami, na pewno zechcesz wesprzeć kampanię Sipho Mabony na Indiegogo. Do końca projektu pozostało zaledwie 28 dni, a już jest on na dobrej drodze do sukcesu. Fundatorzy, którzy wpłacą nawet niewielką kwotę, otrzymają różne nagrody, w tym oprawioną replikę wzoru origami. Jeśli szukasz wyjątkowego prezentu dla kogoś szczególnego, dlaczego nie podarować czegoś, co będzie miało duży wpływ na czyjeś życie?

Słoń jest obecnie wystawiony w muzeum KKLB w Beromunster w Szwajcarii. Artysta zebrał 26 000 dolarów za pośrednictwem serwisu crowdfundingowego Indiegogo. Ponad 600 fundatorów pomogło Mabonie w realizacji projektu, zbierając 26 000 dolarów na jego realizację. Aby monitorować postępy w realizacji projektu, zainstalowano kamerę internetową. Widzowie w Internecie mogą obserwować, jak Mabona składa papier i jak gigantyczny słoń nabiera kształtów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *