Relacja z III Festiwalu Origami „Papierowe Ewolucje”

15 marca 2015 roku miał miejsce III Festiwal Origami „Papierowe ewolucje”, którego organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Jury w składzie Przewodniczący – Adam Szewczyk – instruktor Polskiego Towarzystwa Origami, Beata Pis – nauczyciel wychowania przedszkolnego Bajkowego Przedszkola w Żarowie oraz Elżbieta Kulas – specjalista ds. kultury Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie miało bardzo trudne zadanie.

Na konkurs w tym roku wpłynęły aż 204 prace z 30 miejscowości: Piszkawa, Kalisz, Karlino, Dębno, Bytom, Chełmek, Mogilno, Zamość, Inowrocław, Wrocław, Frysztak, Sułów, Godziszcze, Trzydnik Duży, Łosiów, Płońsk, Lubawka, Polkowice, Wojnicz, Jełowa, Miedzna, Warszawa, Imbramowice, Zastruże, Jelenia Góra, Jaworzyna Śląska, Mrowiny, Przemyśl, Gdynia i Żarów.

Jak co roku honorowy i medialny patronat objęło Polskie Towarzystwo Origami oraz portal internetowy www.origami.art.pl. Komisja po wnikliwym obejrzeniu wszystkich nadesłanych prac, zwracając szczególną uwagę na samodzielność oraz stopień trudności wykonania modelu, ciekawość pomysłu, estetykę i dobór kolorystyki, przyznała kolejne miejsca i wyróżnienia w 13 kategoriach.

Galeria zdjęć

Wyniki konkursu

Kategoria I – szkoły podstawowe, kl. 0-III
I miejsce – Karolina Łuczak, kl. III – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie, tytuł modelu „Na wsi”
II miejsce – Gabriela Stypa, kl. II – Świetlica Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu, tytuł modelu „Korale”
III miejsce – Anna-Maria Michalska, kl. I – Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, tytuł modelu „Podwodny świat”
I wyróżnienie – Julia Pełka, kl. III – Świetlica Szkoły Podstawowej nr 11 im. Fryderyka Chopina w Jeleniej Górze, tytuł modelu „Parasolowe drzewo”
II wyróżnienie – Wojciech Maślerz, kl. II – Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke w Mrowinach, tytuł modelu „Czołgi polskie i niemieckie”
III wyróżnienie – Wiktoria Wargocka, lat 8 – Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, tytuł modelu „Pingwiny”
IV wyróżnienie – Emilia Nurek, kl. I – Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Zastrużu, tytuł modelu „Blue Fish”
V wyróżnienie – Milena Janowicz, kl. I – Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Imbramowicach, tytuł modelu „Kot i mysz”
VI wyróżnienie – Lena Piękosz-Grabowska, kl. II – Amerykańska Szkoła Podstawowa z Wykładowym Językiem Angielskim w Gdyni, tytuł modelu „Kostka”

Kategoria II a – origami klasyczne – szkoły podstawowe, kl. IV-VI
I miejsce – Patrycja Kurman, kl. IV – Szkoła Podstawowa nr 172 przy Zespole Szkół nr 94 w Warszawie, tytuł modelu „Liliowiec”
II miejsce – Gabriela Bednarek, kl. VI – Szkoła Podstawowa nr 172 przy Zespole Szkół nr 94 w Warszawie, tytuł modelu „Fuksja”
III miejsce – Kamil Wołek, kl. V – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie, tytuł modelu „Zające”

Kategoria II b – origami modułowe – szkoły podstawowe, kl. IV-VI
I miejsce – Carmen Krause, kl. IV – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej, tytuł modelu „Był sobie sześcian – metamorfoza”
II miejsce – Maciej Dziubiela, kl. VI – Szkoła Podstawowa w Miedznej, tytuł modelu „Kusudama”
III miejsce – Wiktor Józefiak, kl. V – Szkoła Podstawowa nr 14 w Kaliszu, tytuł modelu „Kręciołek z dużym dołkiem”

Kategoria – origami modułowe – szkoły podstawowe, kl. IV-VI
I miejsce – Mateusz Zamroczyński, kl. VI – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Mogilnie, tytuł modelu „Smok – Muszu”
II miejsce – Klaudia Helbin, kl. VI – Samorządowy Zespół Szkół nr 1 w Chełmku, tytuł modelu „Tukan”
III miejsce – Martyna Owczarska, kl. VI – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie, tytuł modelu „Gitara elektryczna”
I wyróżnienie – Karol Sikora, kl. V – Szkoła Podstawowa nr 1 w Polkowicach, tytuł modelu „Papuga”
II wyróżnienie – Przemysław Dobrowolski, kl. IV – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie, tytuł modelu „Zając wielkanocny”
III wyróżnienie – Marcin Wasilewski, kl. VI – Szkoła Podstawowa nr 1 w Polkowicach, tytuł modelu „Kobra”

Kategoria III a – origami klasyczne – gimnazjaliści
I miejsce – Damian Malicki, kl. III – Powiatowe Gimnazjum Publiczne w Płońsku, tytuł modelu „Jeleń”
II miejsce – Jakub Tarkowski, kl. II – Publiczne Gimnazjum w Trzydniku Dużym, tytuł modelu „Yellow Jacket”
III miejsce – Jacek Multan, kl. III – Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Łosiowie, tytuł model „Feniks”
I wyróżnienie – Patrycja Ignatowicz, kl. II – Gimnazjum im. Żołnierzy Sybiru w Lubawce, tytuł modelu „Niebieski smok”

Kategoria III b – origami modułowe – gimnazjaliści
I miejsce – Karolina Bizior, kl. III – Publiczne Gimnazjum w Sułowie, tytuł modelu „Kusudama”
II miejsce – Iwona Magdziarz, kl. III – Publiczne Gimnazjum w Sułowie, tytuł modelu „Jajo – snopologia”
III miejsce – Agata Kościk, kl. III – Publiczne Gimnazjum w Sułowie, tytuł modelu „Kusudama”

Kategoria III c – origami 3D – gimnazjaliści
I miejsce – Karol Jurasz, kl. III – Gimnazjum Publiczne nr 1 we Frysztaku, tytuł modelu „Tygrysek”
II miejsce – Gabriela Chmura, kl. II – Gimnazjum Publiczne nr 1 we Frysztaku, tytuł modelu „Tort”
III miejsce – Kinga Steczkowska, kl. I – Gimnazjum Publiczne nr 1 we Frysztaku, tytuł modelu „Smok”
I wyróżnienie – Konrad Skóra, kl. II Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie, tytuł modelu „Koszyk z łabędziem”

Kategoria IV a – origami klasyczne – szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce – Paweł Puklicz, kl. II – Zespół Szkół Budowlanych im. gen. Józefa Bema we Wrocławiu, tytuł modelu „Wiewiór z Epoki Lodowcowej z żołędziem”
II miejsce – Aleksandra Walerowicz, kl. III – III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, tytuł modelu „Słoń”
III miejsce – nie przyznano,
I wyróżnienie – Marcin Marciniak, kl. I – III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, tytuł modelu „Kolczyki”

Kategoria IV b – origami modułowe – szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce – Aleksandra Maria Polcyn, kl. II – I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, tytuł modelu „Kusudama z kręciołkami”
II miejsce – Agnieszka Galewicz, kl. II – III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, tytuł modelu „Kusudama”
III miejsce – Beata Gik, kl. II – III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, tytuł modelu „Kolczatka”

Kategoria IV c – origami 3D – szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce – Szymon Wagan, kl. II – III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, tytuł modelu „Samolot”
II miejsce – Gabriela Jabłońska, kl. II – III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, tytuł modelu „Ptaki w budce”
III miejsce – Paulina Poniatowska, kl. I – III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, tytuł modelu „Smok”

Kategoria V a – origami klasyczne – dorośli
I miejsce – nie przyznano,
II miejsce – nie przyznano,
III miejsce – nie przyznano
I wyróżnienie – Beata Babiuch z Chełmka, tytuł modelu „Skorpion”

Kategoria V b – origami modułowe – dorośli
I miejsce – Magdalena Kawa z Woli Dębińskiej, tytuł modelu „Kusudama”
II miejsce – Małgorzata Pietrzykowska z Kalisza, tytuł modelu „Kolorowe pajączki”
III miejsce – Beata Górecka-Pęder, tytuł modelu „Kręciołkowe kolczyki”

Kategoria V c – origami 3D – dorośli
I miejsce – Mirosław Pęder z Karlina, tytuł modelu „Papuga”
II miejsce – Beata Górecka-Pęder z Kalisza, tytuł modelu „Kobra”
III miejsce – Maria Górecka z Kalisza, tytuł modelu „Szopka bożonarodzeniowa”
I wyróżnienie – Jolanta Wolska z Piszkawy gm. Oleśnica, tytuł modelu „Ozdoba świąteczna – bombka”

 

Tekst i zdjęcia: Adam Szewczyk

Dodaj komentarz